Nové Město na Moravě
oficiální stránky města

Nová knihovna zve návštěvníky

Rubriky: Noviny
/ Kryštof Benoni

Rozhovor s Marií Šímovou o rekonstrukci novoměstské knihovny

Nová knihovna zve návštěvníky

Knihovna je jako nová. Kdy a jak práce probíhaly?

O rekonstrukci se uvažovalo už dlouho, ale 13. března jsme museli kvůli koronaviru zavřít a my začali přemýšlet nad tím, co vlastně budeme dělat. Udělali jsme revize v knihovnách v místních částech, které spadají pod nás, a pak jsme začali přemýšlet o tom, že se pustíme i do té dlouho odkládané rekonstrukce. Původně jsme měli v plánu menší rekonstrukci, protože byla představa, že se práce budou dělat v létě. Ale když to vypadalo, že karanténa nějakou chvíli potrvá, rozhodli jsme se to vzít, jak se říká, z gruntu.

V čem rekonstrukce spočívá?

Chtěli jsme knihovnu sjednotit a otevřít. Udělat jedno recepční pracoviště pro všechna oddělení, aby si lidé mohli půjčovat v jedné velké moderní místnosti. Zároveň jsme se rozhodli, že kvůli omezenému rozpočtu si všechno uděláme sami, a pustili jsme se do práce.

Jak se změnil charakter knihovny?

Je modernější. Lidé se tam mohou setkávat, je tam příjemnější prostředí. Prostor je provzdušněný a zároveň přehlednější. Dříve byla samostatná čítárna, dětské oddělení, studovna a dospělé oddělení. To vše je prostorově sjednoceno.

Změnili jste také sortiment?

Kromě knih půjčujeme CD a stolní hry. Ty jsou v poslední době opravdu populární. Rozšiřujeme jejich sortiment. Původně s tím nápadem přišla kolegyně z dětského oddělení, a protože i v jiných knihovnách hry mají, tak jsme to zavedli také. Půjčujeme jednu hru na měsíc na čtenářskou kartičku. Děti si mohou zahrát také přímo v knihovně.

Hry jsou ale poměrně drahé a také náchylné k poničení. Co děláte, když třeba dítě ztratí figurku?

Je to tak, jsou často velmi drahé. Když hru půjčujeme, vše se překontroluje a rodiče podepíšou, že přebírají hru v dobrém stavu. Když se ale figurka ztratí, dá se objednat. Ale často se nám to nestává. Pokud se hra ztratí, zákazník ji uhradí.

A jak široká je vaše CD databáze?

Máme jich asi 1700. Je to především mluvené slovo a audioknihy, které si rádi půjčují nejen zrakově postižení, ale i běžní návštěvníci knihovny.

Jakým způsobem objednáváte nové tituly?

Dříve jsme vše dělali individuálně přes nakladatelství. Dnes používáme speciální program, který nám vyhodnocuje, co lidi nejraději čtou a co naopak není půjčované vůbec. To je pro nás důležitý ukazatel při obnově knižního fondu. Nemáme dost prostředků nakupovat všechno, co vyjde. Musíme ale brát od všech žánrů a myslet na všechny. Samozřejmě nakupujeme novinky, a to opět podle čtenosti, protože aby knihovna fungovala, musí mít v nabídce knižní novinky, jinak stagnuje.

Kolik z vašeho rozpočtu vlastně padne na nákupy nových knih?

Máme samostatné položky na knihy, na časopisy, na pořádání besed a podobně. Ročně nakupujeme kolem 1200 knih. Jejich ceny přitom stoupají, takže je to vždy trochu napínavé. Zhruba stejný počet knih odepisujeme a ty prodáváme dvakrát ročně, většinou ve Dni knihoven a v březnu na Den knihy.

Jaké knihy se nejvíc půjčují, co čtou Novoměšťáci?

Nejvíce asi ty novinky. Máme také online katalog, kde si je lidé mohou objednat a pak půjčit. Zvláštní kategorií jsou také evergreeny spadající do povinné školní četby. Jinak je to ale žánrově velmi rozmanité. Ženy půjčují psychologické a romantické romány, muži zas detektivky. Když začíná zahrádkářská sezona, jdou na dračku knihy o zahradničení. Máme 1768 čtenářů, což je poměrně hodně, a myslím, že jsou u nás spokojeni.

Máte dost prostředků na to, abyste pokryli současnou knižní produkci? Jak knihy vybíráte?

Musíme nad tím přemýšlet, nemůžeme koupit všechno. Snažíme se, aby se fond obnovoval a aby k nám čtenáři chodili. Důležitá je také žánrová pestrost. Knihy vybírají všechny knihovnice, měsíčně se potom radíme, co by bylo dobré koupit. Návrhy nám mohou posílat také samotní čtenáři a my se jim snažíme vyjít vstříc. Knihy pak objednáváme nškolikrát měsíčně.

Jak bude nová knihovna fungovat, co chystáte pro čtenáře?

Prvního července jsme měli Den otevřených dveří. Přišlo mnoho nových čtenářů a všichni nám současnou podobu knihovny chválí. Z toho mám velkou radost, protože se potvrzuje, že jsme se vydali správným směrem. Chtěli bychom tady dělat i akce pro veřejnost. Výstavy, výtvarné dílničky a soutěže pro děti a besedy se spisovateli. Přemýšlíme také o knižní donáškové službě pro méně pohyblivé občany města.

Knihovna byla vybrána do projektu Spisovatelé do knihoven. Přibližte nám ho.

Byli jsme vybráni jako jedna z deseti knihoven ČR. Pořádá to Asociace spisovatelů a myšlenka je taková, že v každé vybrané knihovně proběhne deset autorských čtení za rok. Jedná se o přední autory současné české literatury. Myslím, že to bude pro čtenáře velmi zajímavé a moc se na to těším. A nechme se překvapit, kdo ze spisovatelů za námi přijede.

Nakonec bych ráda za celý náš kolektiv poděkovala paní Marii Janečkové za to, že celý svůj profesní život zasvětila knihám a naší knihovně. Ale také za to, že to s námi vydržela i jako naše vedoucí.

Hlášení závad

Webová aplikace Hlášení závad umožňuje občanům rychle a jednoduše upozornit na určitý problém v dané obci, městské části nebo ve vymezeném území. Občané se tak mohou aktivně podílet na zlepšení životního prostředí ve svém okolí. Na základě vložených informací je možné včas reagovat a nahlášený problém vyřešit. Z důvodu přehlednosti zůstávají ve veřejné části aplikace vyřešená Hlášení pouze po dobu 30 dnů.

Otevřené město

Úplný přehled o penězích daňových poplatníků. Průhledné hospodaření města. Rozpočet je základním nástrojem finančního hospodaření obce. Usnadňuje přerozdělování prostředků a finanční řízení obce v období jednoho kalendářního roku.

Novoměstská karta

Tato karta zajistí komfortní a pohodlné bezplatné cestování městem, zaplacený poplatek za komunální odpad a dále nabízí možnost čerpat velkou škálu slev v rámci městských organizací. Časová platnost karty je nastavena v režimu plovoucího období v délce 1 rok.

Kariéra

Chcete pracovat pro Nové Město na Moravě nebo jeho příspěvkové organizace a obchodní společnosti. Seznamte se s volnými pozicemi nebo doporučte místo svým známým? Město nabízí nabízí širokou škálu zajímavých příležitostí. Naši zaměstnanci mají možnost dalšího rozvoje, vzdělávání a zvyšování kvalifikace.